Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba poruszająca się w przestrzeni publicznej będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Wykorzystać do tego będzie można ‒ jak informuje Ministerstwo Zdrowia ‒ maseczkę ochronną, szalik czy chustkę. Decyzja rządu ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Obowiązek ten obejmować będzie nie tylko osoby poruszające się po ulicach, ale również przebywające w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług oraz w zakładach pracy. Nie będzie to jednak zwalniać z zasady zachowania bezpiecznej ‒ co najmniej 2-metrowej ‒ odległości od innych osób.

Jak zakładać, nosić, zdejmować i bezpiecznie wyrzucić maskę ochroną?

·  Przed założeniem maski umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

· Zasłoń maską starannie usta i nos i przymocuj maskę tak, żeby szczeliny między twarzą a maską ochronną były jak najmniejsze.

· Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli przypadkiem dotkniesz maskę, umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

· Wymień maskę ochronną na nową, kiedy zrobi się wilgotna. Nigdy nie używaj ponownie maski ochronnej jednorazowego użytku.

· Żeby zdjąć maskę, chwyć ją od tyłu za wiązanie (nie dotykaj przedniej powierzchni maski) i zdejmij, a następnie ‒jeśli jest maska jednorazowa ‒ wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci. Umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

· Maseczkę wielorazową zdejmij z zachowaniem tych samych zasad co w przypadku jednorazówki, a następnie umieść ją w woreczku. Worek z zawartością przechowuj w specjalnie przeznaczonym do tego zamykanym pojemniku, w wyznaczonym miejscu, do czasu prania.

· Zdjętej maski nie odkładaj na żadną powierzchnię użytkową typu blat, stół itp.

Jak należy prać bawełniane maseczki wielokrotnego użytku?

· Założyć rękawiczki jednorazowe, jednak mimo starać się unikać dotykania maseczek. Woreczki, do których odkładane były maseczki, opróżnić bezpośrednio do pralki. Prać minimum w temperaturze 60 st. C przez ok. 45 minut. Warto również skorzystać z programu do bawełny, jeżeli pralka taki ma.

· Należy pamiętać, aby maseczki prać oddzielnie. Nie należy dorzucać ich do codziennego prania.

· Zdjęte rękawiczki należy od razu wyrzucić.

·  Po wyschnięciu maseczki należy wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury żelazka i przechowywać np. w czystych woreczkach do czasu użycia.

· Maseczki wielorazowe można także dezynfekować, używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu. W tym celu należy obficie spryskać powierzchnię maseczki środkiem i pozostawić do wyschnięcia.

O czym jeszcze należy pamiętać, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem?

· Często myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%).

· Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe, w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze itp. z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Regularnie dezynfekuj swój telefon (np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym) i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

· Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce.

· Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum pięciu porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 l płynów (najlepiej wodę).