Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Warsztaty jazzowe z MCK

Jeśli twoją pasją jest muzyka, chcesz poznać jej tajniki w jazzowej odsłonie, masz ochotę na wspólne jammowanie oraz występ z big-bandem muzycznym na festiwalowej scenie, nie może Cię zabraknąć na warsztatach jazzowych, organizowanych w ramach 6 edycji Love Polish Jazz Festival, w dniach od 14 do 16 września w Miejskim Centrum Kultury Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50.

Do prowadzenia zajęć warsztatowych zaproszeni zostali znakomici pedagodzy i artyści, którzy podzielą się swoją unikalną wiedzą.

Zajęcia wokalne poprowadzi Dorota Miśkiewicz. Technikę gry i improwizacji jazzowej na saksofonie oraz innych instrumentach dętych zaprezentuje Adam Wendt. W klasie fortepianu uczestników szkolił będzie Przemysław Raminiak. Marcin Jahr przekaże swoją wiedzę na temat perkusji jazzowej, Tomasz Grabowy nauczy techniki gry jazzowej na gitarze basowej, a Krzysztof „Puma” Piasecki na gitarze solowej elektrycznej.

Aby wziąć udział w warsztatach, wystarczy przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia na adres e-mail: zgloszenia@mck-tm.pl lub dostarczyć osobiście do siedziby Miejskiego Centrum Kultury, pl. Kościuszki 18 do 31 lipca 2022 r. Uczestnictwo w warsztatach jest nieodpłatne, a liczba miejsc ograniczona. Zastrzegamy możliwość wstępnej kwalifikacji na warsztaty. Zapraszamy!

Plan warsztatów

14-15.09.2022 (środa–czwartek) – zajęcia w sekcjach:

● Dorota Miśkiewicz – wokal
● Przemysław Raminiak – fortepian
● Adam Wendt – saksofony i inne instrumenty dęte
● Marcin Jahr – perkusja
● Tomasz Grabowy – gitara basowa
● Krzysztof „Puma” Piasecki – gitara

16.09.2022 (piątek) – zajęcia zespołowe dla wszystkich uczestników oraz koncert w klubie festiwalowym;
15-17.09.2022 (czwartek, piątek, sobota) – wieczorne koncerty w klubie festiwalowym;
18.09.2022 (niedziela) – udział uczestników warsztatów wraz z wykładowcami oraz TM Brass Orchestra w koncercie na festiwalowej scenie 6. Love Polish Jazz Festivalu!

Opis warsztatów:

Warsztaty wokalne

· zajęcia ogólnomuzyczne: ćwiczenia emisyjne, oddechowe, dykcyjne, rozgrzewka mowy, ćwiczenia rytmiczne, nauka pracy w zespole, nauka wykorzystywania możliwości akompaniamentu na żywo (współpraca z akompaniatorem w zakresie dynamiki, tempa utworu), praca nad ruchem scenicznym, praca z mikrofonem;
· zajęcia indywidualne: uczestnicy przygotowują na spotkanie z Dorotą Miśkiewicz i pianistą wybraną przez siebie piosenkę, na której prowadzący omówią popełniane błędy, zasugerują nowe rozwiązania interpretacyjne i techniczne (Uwaga! Uczestnicy są zobowiązani przynieść na zajęcia nuty (podstawowy zapis) wybranego utworu. Jest to niezbędne dla pracy z pianistą);
· warsztat z improwizacji.

Prowadząca – Dorota Miśkiewicz

Od 2018 roku nieprzerwanie wygrywa ankietę Jazz Top pisma Jazz Forum w kategorii Wokalistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec. Córka słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza. Karierę rozpoczęła w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowości, takich jak: Cesaria Evora czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan „Ptaszyn" Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku, oraz wielu innych. Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim!

Pod swoim nazwiskiem nagrała osiem albumów. Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską, afrykańską czy poważną. Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek.

Warsztaty z zakresu nauki gry na instrumentach klawiszowych W trakcie zajęć warsztatowych uczestnicy zostaną zapoznani ze skalami stosowanymi w muzyce jazzowej oraz rolą fortepianu w zespole jazzowym. Prezentowane będą wybrane aspekty gry solowej, a także wykonawstwo pianistycznej literatury jazzowej. Uczestnicy będą doskonalić poczucie „time’u” oraz umiejętności improwizacji jazzowej.

Prowadzący – Przemysław Raminiak

Pianista, kompozytor, aranżer, edukator. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej II stopnia o profilu jazzowym w klasie Andrzeja Jagodzińskiego, rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończył je z wyróżnieniem w klasie prof. Wojciecha Niedzieli. W trakcie studiów poznał młodych muzyków: Krzysztofa Gradziuka i Macieja Garbowskiego, z którymi wspólnie założył RGG trio. Wspólnie nagrali pięć albumów, wygrywając szereg nagród.

Współpraca z innymi artystami:
· Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys”
· Adam Wendt „Power Set”, Adam Wendt Power Set (2007)
· Adam Wendt Power Set – Live power – International edition (Polskie Radio, 2010)
· Adam Wendt Power Set – Big beat jazz (2011)
· Krystyna Prońko „Recital Trio Live” · Adam Bałdych „Moje Miasto”
· Przemek Raminiak Quartet „Locomotive”.

Od 15 lat pracuje z czołową wokalistką Krystyną Prońko, pełniąc rolę kierownika muzycznego oraz akompaniatora.

Warsztaty z zakresu gry na saksofonie i instrumentach dętych W trakcie zajęć warsztatowych uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami muzyki oraz umiejętnościami gry w zespole. Warsztaty będą miały na celu poprawę jakości dźwięku i kształtowanie brzmienia. Zaprezentowane zostaną również zagadnienia dotyczące pracy z instrumentem, technik kształtowania dźwięku, frazowania, artykulacji, rytmu, harmonii, metod współpracy między solistą a zespołem.

Prowadzący – Adam Wendt

Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest zapraszany do udziału w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych oraz na festiwale jako saksofonista, kompozytor i aranżer. Jako solista i muzyk sesyjny współpracuje z jazzową czołówką Polski oraz gwiazdami muzyki pop. Laureat wielu nagród zespołowych, jak i indywidualnych.

W 1990 roku z zespołem Walk Away otwierał Europejskie koncerty Milesa Davisa.

Nagrywa i koncertuje ze światowymi znakomitościami jazzu i bluesa. Przez kilka lat był członkiem popularnego zespołu Leszcze, z którym nadal współpracuje.

Dotychczas uczestniczył w nagraniu ok. 80 płyt (9 autorskich).

Jest pomysłodawcą i założycielem zespołów: Adam Wendt & Friends, Adam Wendt-Triologue. Aktualnie prowadzi zespoły: Adam Wendt Power Set oraz Adam Wendt Acoustic Set z hiszpańską wokalistką Laurą Cubi.

Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej zajmuje się też nauczaniem w szkołach i na warsztatach muzycznych.

Warsztaty z zakresu gry na instrumentach perkusyjnych

W trakcie warsztatów prowadzący opisze współczesne zestawy perkusyjne na tle historycznych instrumentów perkusyjnych znanych od zarania dziejów, opowie o rytmach stosowanych w muzyce jazzowej w szerokim rozumieniu, pokaże różne techniki i sposoby grania z punktu widzenia instrumentów posiadanych przez uczestników warsztatów.

Prowadzący – Marcin Jahr

Od prawie 40 lat jest aktywnie koncertującym oraz nagrywającym perkusistą. Ukończył Liceum Muzyczne w Bydgoszczy oraz Akademię Muzyczną w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Od ponad 30 lat stale współpracuje z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Grał praktycznie ze wszystkimi najbardziej znanymi muzykami polskimi, a nazwiska niektórych artystów zagranicznych, z którymi koncertował, to m.in.: Mike Mainieri, Vadim Brodski, Garrison Fewell, Pete Lockett, Ed Schuller. W swoim dorobku płytowym ma ponad 40 albumów nagranych m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Jackiem i Wojtkiem Niedzielami, Krzysztofem Herdzinem, Funky Groove, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Majewskim, Adamem Wendtem i innymi.

Perkusista jest również cenionym pedagogiem – uczył na Uniwersytecie Zielonogórskim, w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie, a także był wykładowcą na wielu warsztatach muzycznych, np. w Pradze (Republika Czeska), Leichlingen (Niemcy), a w Polsce – w Puławach, Pułtusku, Lesznie. Obecnie, oprócz „Ptaszyna” Wróblewskiego, może poszczycić się stałą współpracą z Adamem Wendtem (Power Set oraz Adam Wendt & Friends), Big Collective Bandem Wiesława Pieregorólki, Andrzejem Łukasikiem oraz Januszem Szromem. Współpracuje również z warszawskim teatrem „Syrena” oraz Mazowieckim Teatrem Muzycznym.

Warsztaty z zakresu gry na gitarze basowej Warsztaty z gitary basowej poprowadzone będą dla uczestników, niezależnie od preferowanego przez nich stylu muzycznego, techniki gry oraz bez względu na poziom prezentowanych przez nich umiejętności. Będą miały na celu kształtowanie brzmienia, proporcji oraz spójnego grania z sekcją rytmiczną. Zaprezentowane zostaną różne style wydobywania dźwięków na gitarze basowej za pomocą różnych technik: kostką, palcami, kciukiem. Będą też przeprowadzone ćwiczenia z adeptami warsztatów z zakresu kreowania różnych brzmień gitary basowej za pomocą różnego rodzaju przetworników i aparatury.

Prowadzący – Tomasz Grabowy

Pierwszym znanym zespołem współtworzonym przez muzyka był kwartet „Funky Groove” (od 1994 roku). Z formacją tą brał udział we wszystkich polskich festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Jamboree, Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą.

Od 1995 roku Tomasz Grabowy jest członkiem grupy Walk Away. Pod tym szyldem muzyk odbył wiele tras koncertowych z gwiazdami jazzu światowego formatu: Mino Cinelu, Frank Gambale, Eric Marienthal, Randy Brecker, Bill Evans, Dean Brown, Bob Malach. Jako niezależny muzyk współpracował również z takimi muzykami jak: Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Dave Samuels (ex Spyro Gyra), Henry McCullough (ex Joe Cocker). Z tym ostatnim brał udział w trzech trasach koncertowych na terenie Irlandii.

Oprócz udziału w Walk Away Tomasz Grabowy współpracuje ze Zbigniewem Lewandowskim, Leszkiem Cichońskim (kultowa postać wrocławskiej gitary), Mike Russell Band, MFA Kera Band, Trio Marka Radulego, Zbyszek Jakubek Kwartet, Wolna Grupa Bukowina. Realizuje również autorski projekt (wraz z Miłoszem Rutkowskim) – “Vibraslap”.

W latach 2006-2019 nauczał w klasie gitary basowej Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wspólnie z Miłoszem Rutkowskim wydał autorską płytę CD – „Vibraslap" (2010), „Different Worlds” (2019).

Jest autorem książki instruktażowej dla basistów „Moja Basówka" – (2009 r.) oraz „Szkoła Improwizacji w Pochodach Basowych” (2017 r).

Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne między innymi w Bolesławcu – Blues nad Bobrem.

Warsztaty z zakresu gry na gitarze elektrycznej solowej

Celem warsztatów będzie zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami gry na gitarze elektrycznej oraz zasadami muzyki wraz z umiejętnościami gry w zespole. Omówione i zaprezentowane zostaną zagadnienia dotyczące: pracy z instrumentem, wiedzy o instrumencie, kształtowania dźwięku, frazowania, rytmu, harmonii, melodii, artykulacji, technik miks, innych technik gitarowych (Banding, Arpeggio). Uczestnicy poznają też metody ukierunkowujące na uzyskanie harmonii między solistą a zespołem, uzyskają porady z cyklu „co i jak ćwiczyć” oraz informacje na temat brzmienia instrumentu oraz podstaw jego konfiguracji.

Prowadzący – Krzysztof “Puma” Piasecki

Absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Kompozytor, aranżer, pedagog – jeden z najwszechstronniejszych gitarzystów polskiej sceny muzycznej. Nagrał dwanaście płyt autorskich oraz dziesiątki płyt jako muzyk sesyjny. Laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Otrzymał stypendium Berklee College of Music w Bostonie. W 1997 zdobył tytuł Najlepszego Gitarzysty Jazzowego pisma muzycznego „Gitara i Bas”. Występował na wspólnej scenie między innymi z Mickiem Sternem, Bobem Malachem, Davidem Wecklem, Scottem Hendersonem, Dennisem Chambersem i Jeffem Berlinem. Gościł w wielu klubach za granicą. Gra muzykę tak różną jak rock’n’roll, blues, swing, jazz nowoczesny i fusion.

Akompaniował światowym gwiazdom jak: Jose Feliciano, Shirley Bassey, Alan White (grał z grupą YES, Joe Cockerem, Erickiem Claptonem), Cindy Blackman (grała z Joe'm Hendersonem, Lennym Kravitzem, Cassandrą Wilson), Johnny Rabb (grał z Frankiem Gambale, Maynardem Fergusonem), Tony Royster Jr. (Branford Marsalis, Terry Lewis) Carmine Appice (Jeff Back, Ozzy Osbourne, Pink Floyd) Bill Molenhof, The Drifters, Ralf Rickert, Carl Palmer (ELP), Charlie Green, Siggy Davis oraz gwiazdom polskiej estrady – Józefowi Skrzekowi, Hannie Banaszak, Ewie Bem, Urszuli Dudziak, Grażynie Łobaszewskiej, Krystynie Prońko, Maryli Rodowicz, Lorze Szafran i wielu innym...

Współpracował z takimi gwiazdami polskiego jazzu jak: Jarosław Śmietana, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Krzesimir Dębski, Krzysztof Ścierański, Bernard Maseli, Piotr Baron, Leszek Możdżer, Adam Skrzypek, Janusz Skowron, Henryk Miśkiewicz, Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel, Piotr Wojtasik, Andrzej Rusek, Maciek Sikała, Tadeusz Leśniak, Jerzy Główczewski, Janusz Stefański, Jacek Pelc.

Ceni sobie pracę z młodzieżą, wykłada na Małej Akademii Jazzu w Gorzowie, na warsztatach Blues nad Bobrem w Bolesławcu, a także na międzynarodowych warsztatach jazzowych odbywających się w ramach HANZA JAZZ FESTIWAL w Koszalinie. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu oraz wieloma formacjami.

Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
Partner Główny: PKN ORLEN
Partner: Fundacja PZU

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij